sobota 25. července 2015

Chyba státu nebo záměr.

Tak jsem si přečetl jednu reakci na jednu debatu. Byla o špatném rozhodnutí našeho státu po listopadu 89, stáhnout se z trhů, nejspíš na východě (v socialistických státech) a v zemích tzv. třetího světa. No jen nevím, o jaké spolupráci píše. Jestli novinářské, nebo hospodářské a ekonomické. Nejvíce mi to připadá, že píše o novinářské spolupráci. Sice tam zamotal něco o ekonomice. Ale vzhledem k tomu, co píše, tak byl zahraniční novinář a tedy pravděpodobně komunista (bez urážky, ale novinář a ještě k tomu z možností cestovat, mohl být jen prověřený nebo přímo u komunistů). A proto nechce vidět to, že v rámci RVHP (socialistické země všech kontinentů) mezi sebou neobchodovali tak, jako mezi kapitalistickými státy, ale zboží se více méně směňovalo. Ať už za jiné zboží, nebo na dluh. No a po listopadu 89 to už nešlo. Tady nastoupil tradiční trh. A tak se stalo to, že na východě nám neplatili, tak jsme šli na západ, kde platili. A co se stalo? Uvolněný trh zaplavili západní konkurenti. Oni totiž na rozdíl od nás mysleli zdravím selským rozumem, jako ekonomové a obchodníci. A mysleli do budoucna. To naši socialističtí ekonomové byli krátkozrací, neznali skutečnou ekonomiku, nevyznali se ve skutečném obchodě, neznali co to je skutečná konkurence. Kde by se to také učili? Na socialistických ekonomkách se to neučilo. A jak to tedy mohlo skončit? Když se potká vlk (západ - kapitalismus) s oříškem (východ - socialismus), tak kdo na tom bude lépe?

Dodatek. Ono to nebylo jen z naší strany. Že by naše podniky opouštěli východní trhy. Ale i ty východní trhy mizeli u nás. Byl to problém všech východních trhů (socialistických). Byli nekonkurence schopní, a proto museli nutně ustoupit západním trhům (kapitalistickým), které byli konkurence schopní.

Žádné komentáře:

Okomentovat