úterý 28. července 2015

O mimozemšťanech vědecky (z internetu)

Dostal jsem odkaz ohledně mimozemských civilizací a ufonů. Prostudoval jsem si to a z části mě to dalo za pravdu. Vědecká organizace SETI, se zabývá dlouho mimozemšťany a dlouho se snaží o jakékoliv známce, o zachycení signálu, o čemkoliv a zatím bez úspěchů. Jejich dosavadní bádání skončilo s těmito výsledky: Shrnutí a možná vysvětlení Fermiho paradoxu:

a) Mimozemšťané existují, ale na Zemi nebyli zjištěni, z důvodu toho, že nepodnikají mezihvězdné výpravy protože:
Je to příliš nákladné. Je to příliš nebezpečné. Není to fyzikálně možné. Mezihvězdné cesty jsou velmi pomalé. Jsme od ostatních civilizací příliš daleko. Nemají o nás zájem anebo nás z nějakého důvodu kontaktovat nechtějí. Jsou zde, ale my o nich nevíme.
b) Mimozemšťané neexistují, a proto na Zemi nebyli zjištěni.

Dopplerův jev je o měření a možnosti zachycení signálu mezi vysílačem a přijímačem, jeho vzdálenosti a rychlosti a vysvětluje možnost, proč jsme zatím nezachytili jiné civilizace, a proč je možná nikdy nezachytíme. Další vysvětlení, proč nejsou důkazy mimozemšťanů. Drakeova rovnice vypočítává možnosti, jestli je vůbec možné, že jsou jiné civilizace. Vědci nejsou jednotní. Počítají možnosti od jedné (jen naší) až do minimálně jedné u každé hvězdy ve vesmíru, to je několik bilionů civilizací.

Drakeova rovnice je zapisována ve tvaru: N = R* Fp * Ne * Fl * Fi * Fc * L
N = počet vyspělých civilizací (tj. technologická úroveň shodná nebo vyšší než je naše) v Galaxii schopných vzájemné komunikace - onen kýžený výsledek rovnice
R* = roční přírůstek nových hvězd v Galaxii. Hvězd v Galaxii je zhruba 300 miliard, stáří Galaxie se odhaduje na 10 miliard let. Pokud by měl být nárůst lineární, vychází roční přírůstek na 30 hvězd za rok. Pro náš výpočet snižme tuto hodnotu na 10.
Fp = podíl hvězd s planetárním systémem. Tato hodnota se velice špatně určuje, neboť do dnešního dne jsme nenalezli, kromě několika hvězd s přerostlou planetou větší než Jupiter, žádnou hvězdu s planetami terestrického typu. Řekněme, že 50% hvězd má planety (0,5).
Ne = průměrný počet planet u jedné hvězdy, které mají vhodné podmínky pro vznik života. Podle našich měřítek to pro planetu znamená, že se musí pohybovat mezi určitými vzdálenostmi od hvězdy, musí mít vhodnou rotaci, velikost atd. . Pokud vycházíme z našich poznatků, tak by v průměru jedna planeta planetární soustavy měla mít vhodné podmínky pro vznik života.
Fl = podíl planet s vhodnými podmínkami, na kterých život skutečně vznikl. Teoreticky by to mělo být 100%, ale jeden nikdy neví, takže upravme hodnotu na 50% (0,5).
Fi = podíl planet, na kterých se vyvinul inteligentní život. Opět těžko odhadnutelná hodnota. Může to být 100% - postupem času na každé planetě s životem dříve či později dojde evoluce k vytvoření rozumných bytostí. Nebo naopak to může být třeba 1%, těžko určit. Dosaďme hodnotu 10% (0,1)
Fc = podíl planet s inteligentním životem, schopným vyvinout technologie mezihvězdné komunikace. (0,1)
L = délka trvání technologicky vyspělé civilizace. Zde je vůbec nejvíce obtížné dosadit nějaké číslo. Lidská civilizace zatím dospěla k číslu 50 let. Může dojít prakticky kdykoliv k jejímu zničení v podobě jaderné světové války, či pádem meteoritu, který by měl za následek drastickou změnu klimatu. Ovšem vývoj může být podstatně optimističtější - může dojít k vyřešení celosvětových sociálně-ekonomických problémů, takže padne první možnost a ta druhá je velice málo pravděpodobná. Možnost zničení civilizace přírodní globální katastrofou (meteorit, epidemie apod.) se sníží takřka na nulu v momentě vybudování zcela nezávislých kolonií na jiných planetách či měsících planetárního systému.

Já mám stejný názor. Pokud se neobjeví důkazy, tak je jen jedna, naše civilizace, protože by tady už byli hmatatelné stopy. A pokud je jiná civilizace, tak my máme malé možnosti to zjistit, že se to stejně nedovíme, pokud to sami nebudou chtít.

Žádné komentáře:

Okomentovat