sobota 25. července 2015

Po volbách

Tak nakonec pravice stejně vyhrála. Má nejvíce zastupitelů, i když někde ztratila vládu. Ale lidé opět ukázali, že chtějí jít doprava a k reformám. Akorát ten senát asi bude levicoví. Možná lidé nakonec dají šanci pravici, minimálně pro to, aby reformy byli rychlejší. Protože levicoví senát sice nic nezmění, ale může silně znepříjemňovat (zdržovat) práci sněmovny, potažmo vlády. Ale ČSSD má příliš moc kandidátů v druhém kole senátních voleb, než aby nedosáhla těch 12 křesel. A ona ani nemusí mít 12 křesel, ale 10, protože v senátu ještě sedí 2 komunisté. No, myslím, že nás opět čeká boj a nevybírané slovní přestřelky, jaké tu byli před půl rokem. Opět se opakuje už asi stabilní trend v Čechách. Kdo vládne, ten prohrává senát a kraje (hejtmany). jen komunální volby se vymykají. Když tu vládla ČSSD, tak jsme měli modrý senát a kraje.

Myslím, že se lidé prostě bojí vlády jedné strany (koalice). A myslím, že si pletou kompetence vlády a parlamentu, s kompetencemi senátu, kraje, měst a obcí. Pokud někdo chce změnu, měl by jí použít v parlamentních volbách. Ostatní volby jsou spíše na lokální (místní) problémy, ne na řešení celorepublikového směřování.

Ale jinak doufám, že se politická kultura změnila. Že teď nenastane tvrdá politická levo-pravá válka, mezi parlamentem a senátem. Že pravice nebude drtit levici v parlamentu a levice zase pravici v senátu. Doufám, že se nedočkáme naschválů, že si jako malé děti nebudou šlapat po bábovičkách, a nebude tu permanentní předvolební boj. Že obě strany budou pracovat ve prospěch lidí a země, že budou dál pracovat na reformách. Budu chápat, že levice bude silně prosazovat spíše sociální aspekt na reformy, ale nepochopil bych úplné odmítání reforem a pokud možno, přímo zastavení reforem. Nakonec, levice by si měla uvědomit, že ve všech volbách vlastně prohrála. V parlamentních a komunálních vyhrála drtivě pravice a ODS dopadla nejlépe a v senátních získala z 27, 15 křesel. Komunisté v těch senátních a komunálních dokonce propadla úplně, stejně jako véčkaři. Tak že jak to chápu já: lidé chtějí dál reformy, ale sociálně přizpůsobené.

Žádné komentáře:

Okomentovat