neděle 19. července 2015

O demokracii

Největší nepřítel demokracie je - demokracie. Ano, bohužel je to tak. Jestli něco může zahubit demokracii, je to demokracie sama. Demokracie je o svobodném myšlení, rozhodování. O právu říci svůj názor a toleranci k názorům druhých, o dialogu mezi všema názory. O přiznání chyby a možnosti nápravy. V demokracii chráníme a bráníme nejen své názory, práva a povinnosti, svobody, ale i druhých. Demokracie je o samostatnosti, vyrovnanosti, sebevědomí. Demokracii se neučíme ve škole. Demokracii se učíme už doma. Pokud děti vidí, že je rodiče respektují, že uznávají jejich názor, že rodiče uznají chybu, pokud má dítě pravdu. Že pokud jakákoliv reakce rodičů na dítě, není: mlč, nerozumíš tomu. Tak potom z dítěte vyroste demokrat. Slabina demokracie je v té svobodě. Někdo by mohl říci: omezme demokracii pro některé lidi a skupiny. Ale jak? A byla by to ještě demokracie? Braňme tedy demokracii a možnosti jiných se projevit, jako lvy. Ale buďme ve střehu.

Dovětek: je na čase si říci, že: demokracie se jinak než cenzurou a zákazy názorů, které zneužívají demokracie jen k urážkám, útokům, šíření lží a nenávisti, pro svůj prospěch a cestu k moci, bránit nemůže. A v tomto případě se nejedná o cenzuru, nedemokratické jednání, ale adekvátní obranu demokracie. Jinak o demokracii opět přijdeme.

Žádné komentáře:

Okomentovat