pondělí 13. července 2015

Kam jsme došli za 20 let? 1

Lidi věřili, že se změnou politického systému, přijde změna nejen ekonomická, hospodářská, politická, ale opět se vrátí slušnost, poctivost, svornost. Že právo, spravedlnost, pravda zvítězí. Nastane svoboda. Totalitní Zoo s ploty, příkopy, ostnatým drátem zmizela a najednou se všichni mohli pohybovat volně. Jenže toho, jako je to vždy, využili jako první šelmy, které se rychle zorientovaly, a už bylo jen otázkou času, kdy začnou lovit. Nejvíce se dařilo trhat bývalým komunistickým špičkách, stb-ákům, bývalému vedení podniků, předsedům úřadů a JZD, dále špičkám podsvětí, zvláště z řad veksláků. Ti všichni měli peníze a informace a styky. Zvláště ty informace a styky. Rychlá privatizace a restituce, rychlý převod státních podniků do soukromých rukou, vedlo k rychlejšímu prorůstání hospodářství těmito šelmami.

Mnozí se tvářili, jako že chtějí státu pomoci, ale mysleli jen na sebe. Nechali fondy, podniky, banky, kampeličky, družstva vyrabovat, vytunelovat, zchátrat. Ti co chtěli opravdu něco pro naší zem udělat, většinou neměli takové informace a známosti, tak se ke svým plánům nedostali. Tržní hospodářství může fungovat jen tam, kde jsou dodržovány trvalé hodnoty a morální principy, dodržování a plnění smluv, slibů, slov. Všichni by měli mít stejná práva a povinnosti. Pro všechny by měla platit stejná pravidla. Jenže neplatí a lidi to vnímají špatně. Zdánlivě se zlodějna, podvody, nepoctivost, nedodržování slova, slibu, smluv vyplácí. A lidi si to budou myslet, pokud nebudou za bankroty, tunely, neplnění závazků… potrestáni všichni viníci. A pokud se zlo nepojmenuje zlem, tak k tomu nikdy nedojde. A bez pojmenování a ukázání na konkrétní zlo, nebude náprava možná.

Žádné komentáře:

Okomentovat