sobota 1. srpna 2015

Trest smrti, ano-ne

Má se znovu zavést trest smrti, nebo ne? Pokud bude demokracie, nemusíme se bát zneužití, jako za totalit hnědých i rudých. Ale je demokracie zárukou, že bude potrestán viník a nikdy nebude potrestán nevinný? Před rozluštěním DNA nás ale ani demokracie neubránila přehmatů.

Dnes jsou desítky případů, kdy se dodatečně zjistilo, že byli popraveni a zavřeni nevinní lidé. U zavřených je náprava možná, propustí se. Ale co u popravených? Každopádně si trauma z toho nesou všichni, neprávem obviněný, jejich rodiny a pozůstalí po popravených.

Co s tím? Mít takoví trest, nebo nemít. Jak vysvětlit nebezpečí přehmatů pozůstalým po obětech? Vraha taky nezajímalo, co na to oběť a pozůstalí. Dal někdo oběti šanci a na výběr? Ale co když bude potrestán nevinný? Chtěli by oběti, pozůstalí, společnost ještě takovou spravedlnost?

Já osobně bych byl hodně opatrný. Trest smrti bych sice znovu obnovil. Ale s používáním bych hodně dlouho váhal. Trest bych použil jen tehdy, kdyby byl vrah chycen za ruku. Být viděn na místě činu, s vražednou zbraní v ruce, od krve, je to důkaz? Co když to byla sebevražda nebo vraždil někdo jiný a dotyčný jen byl na místě činu a chtěl zasáhnout a pomoci?

Jen chycen při činu, jinak bych dal maximálně doživotí. Je lepší člověka omilostnit, i když mu to asi stejně zničilo život, než vědět, že jsme ho zavraždili.

Žádné komentáře:

Okomentovat