pátek 14. srpna 2015

Jak bych to udělal já?

1) všechny státní projekty (zakázky) bych dal nejdříve odsouhlasit v referendu, jestli jsou potřebné nebo ne. Pak bych udělal veřejnou diskusi o projektu a o tom, kdo jí udělá. No a nakonec referendum, kde si lidi sami vyberou nejpřijatelnější projekt a toho kdo ho provede. Referendum a volby by byly elektronické, možné přes internet.

2) veřejní a státní činitelé a úředníci za sebemenší porušení zákona okamžitý odchod z funkce, případně propadnutí majetku, a až odsouzení. Zvláště přísné tresty za korupci, střet zájmů, a další trestné činy.

3) žádné náhrady, žádné imunity, žádný plat. Fungování státních institucí by financoval přímo stát (takže by už peníze nešli nejdříve do kapes politikům a ti by si to platili, ale přímo), stát by jen platil politikům tolik, kolik by brali ve svém zaměstnání, kde dělali, než se dostali do parlamentu, senátu, do vlády. Co se týká imunity, tak máme demokracii a tak není třeba politická imunita. A když demokracii ztratíme, tak politikum stejně nepomůže, že jí měli.

A k tomu, za co stát zaplatí, k tomu se taky povede veřejná debata. A nad hlavními body, kdy se vůbec něco bude platit, opět referendum.

4) zrušil bych poslaneckou sněmovnu a nechal senát. Volby by byly přímé. Od presidenta, senát, hejtmany kraje až po starosty obcí. Volby by byly na 8 let, dvoukolové. A to každé jindy (př: president 2000,8,16,…, senát 2002,10,18…, hejtmani 2004,12,20... starostové 2006,14,22...), vítěz by bral vše. Volby by si financovali sami politici a politické strany. Ze sponzorských peněz, stranických příspěvků, vlastních peněz, ne ze vstátních peněz.

5)obce a kraje by měli širší pravomoce, parlament a vláda by rozhodovali jen o bezpečnosti státu, zahraniční politice, zákonech, měně a daních, a sociálním systému, zdravotnictví a školství. Ostatní by bylo v pravomoci kraje a obcí. Vláda by tedy mohla mít jen pár ministrů. (Premier, financí, zahraničí, vnitro spravedlnost a bezpečnost státu, práce a sociálních věcí, školství, zdravotnictví) Tak 7 členů.

6) vysoké a třední školy by se platili, připlácela by se zdravotní péče. odpuštěno by bylo jen chudým, jejichž příjem nedosahuje 3násobku životního minima na osobu (asi 10 000kč)

7)všechny druhy podpor, přídavky, důchody, nemocenské bych zrušil. Nedával bych peníze, ale poukázky na základní potraviny, oblečení, hygienické potřeby, sanitární prostředky, léky, léčebné procedury, na základní prostředky na malé děti, na školní prostředky pro školáky a studenty, na dopravu k lékaři, do školy, při hledání zaměstnání. Prostě místo peněz, poukázky. Peníze si musí každý ušetřit sám. Proplácení bydlení pro důchodce a ty, kteřínedosahuje 3násobku životního minima na osobu (asi 10 000kč)

8) kdo by intenzivně nehledal práci, sám se nesnažil o zlepšení své situace, v době nezaměstnanosti by nekonal alespoň h denně veřejné práce (omluva by mu byla nemoc, starost o osobu blízkou, pohovor při hledání práce) by vypadl s tohoto systému. Systém by se pak týkal jen dětí, důchodců a invalidů v rodině.

9) povinné spoření na dobu nouze, placené z platu (jakési pojištění na důchod, invaliditu, nemoc, ztrátu zaměstnání, mateřskou, apod.) jinak taky vypadává ze systému. Systém by se pak týkal jen dětí, důchodců a invalidů v rodině.

10) zrušil bych armádu, kterou jsme stejně naposled použili na bílé hoře 1620. A pak, jsme obklopeni přáteli a v rámci velkého celku, tak bychom jí nemuseli potřebovat. Ale zavedl bych povinné branné cvičení středoškoláků, učňů, vysokoškoláků a u těch, kteří jdou po ZŠ hned dělat, tak do 21 roku, a to měsíc v létě a měsíc v zimě. Vedli by to policejní instruktoři. Přece jenom, jistota je jistota. Po dovršení 21 let a po skončení VŠ by cvičení nebyla.

11) daně by byly všechny stejné. Z platu, zisku, zboží, služeb: 15% u tabáku a alkoholu pak 100% (je znát že nepiji a nekouřím?:-)). progresivní daň o příjmu nad 100 000 kč 30%

Žádné komentáře:

Okomentovat