středa 2. prosince 2015

Po té naší aféře.

Po roce.
Problémy se zákazem alkoholu, snad ani nejsou problémy, kdyby to lidi chápali. A tak, když máte potřebu pít, tak pijte, ale já bych tedy vydal zákon, že koupí alkoholu, tabáku (a drog), se zříkáte veřejného zdravotnictví, protože už je dávno dokázané, že alkohol a tabák (i drogy) škodí zdraví. A veškeré náklady na pozdější léčení, si plně budete hradit sám (sami). A také se zříkáte jakých koliv nároků na odškodnění z důsledku požití alkoholu a tabáku (i drog). A cokoliv uděláte, pokud budete kupovat a konzumovat alkohol a tabák (a drogy), bude použito jako přitěžující okolnost. A s tímto bych nezakázal nejen alkohol, tabák, ale ani ty drogy. Tak co říkáte, když vám tak strašně vadí zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Souhlasili byste s tím? Že vám tedy vláda nebude nic zakazovat, ale tím se zříkáte zdravotní péče (nikoliv placení zdravotního pojištění), tím se zříkáte právní pomoci. Já bych to bral, protože nepiji a nekouřím, ani drogy neberu. Brali byste to vy, když je vám proti srsti ten zákaz prodeje tvrdého alkoholu? To si bude muset každý v hlavě srovnat. A kolik myslíte, že si to lidí v hlavě srovná? Ten zákaz není kvůli těm, kdo to dokáží, ale právě kvůli těm, kdo to nedokáží. A co, souhlasili byste s tím, kdyby ti, co si prostě nedají říci, sami odpovídali za svůj život? Sami si platili léčbu, v důsledku požití, by u soudu neměli právo na obhájce? Souhlasil byste s tím sám, abyste byl vyčleněn ze zdravotní i právní pomoci? Teď jsem zvědav na odpověď. Je jednoduché jen házet blátem, ale udělat proto něco sám, to už je horší, co?

Nedostatek, nedostupnost, neexistence, nefunkčnost, služeb a zboží, zvyšuje riziko černého trhu.

A jak byste chtěl prosím vás bojovat proti černému trhu, proti kriminalitě? Všude na světě je zločin o krok do předu. I za socialismu. A černý trh a šedá ekonomika, právě nejvíce bujela za socialismu. Nic nebylo, služby nefungovali, na řemeslníky (legální) se čekalo i pár měsíců. Tak co zbývalo lidem, než něco podstrčit tam a tam, nebo se postarat o nějakou proti službu, něco sehnat, co potřebuje ten, od kterého něco chcete. A nejzářnější důkaz, jak se komoušům hodil ten černý trh a šedá ekonomika, byli veksláci. Oficiálně pronásledovaní, neoficiálně státem a stranou tolerovaní. Protože díky nim lidi sehnali i něco lepšího, než jim nabídl státní obchod. Nemyslete si, že komouši nevěděli, že tu bují korupce, černý trh, šedá ekonomika. Věděli, vždyť se v tom pohybovali sami. Ale pokud to nebylo moc okaté, tak to tolerovali, protože tím se jim ulehčovala práce. A tak není pravda, že volný trh nefunguje. Naopak, nefunguje ten plánovaný, protože se nakonec stejně musí opírat o ten volný. I když nezákonně. A jak koliv fungující (nastavený) černý (nezákonný) trh je nebezpečný a nekontrolovatelný. Jediné co pomůže tento trh umírnit (zlikvidovat asi ne, protože žádná kriminalita se nedá úplně vymýtit) jsou zákony, a kontroly dodržování těch zákonů. A je pravda, že čím je zboží dostupnější, tím se černý trh zmenšuje. Jako příklad: dnes by si veksláci nevydělali, protože je volná směnitelnost peněz a volná dostupnost cizí měny. To za komoušů nebylo, proto si to lidé sháněli na ulici u veksláků. A tak to fungovalo ve všem. Právě nedostatek a nedostupnost zboží, a nefunkčnost či neexistence služeb, zvyšuje bujení černého trhu. Ale i dostatek, dostupnost, existence a funkčnost, nezaručí zánik černého trhu. Ale to nelze házet na trh či ironicky: to je neviditelná ruka trhu. Černý trh a jakýkoliv zločin, není o trhu, o systému, ale o výchově a morálce lidí.

Článek je o tom, že se někomu nelíbí opatření vlády ohledně zákazu alkoholu, v době, kdy alkohol zabíjí. A těch jsem se v článku ptal, jestli by tedy veškerou odpovědnost vzali na sebe. A to se vším všudy. Tedy, když nejsi rozumný - pij, ale nechtěj, abych ti léčbu hradil ze svých daní. Kolik si myslíte, že by bylo lidí, který si alkohol dnes nekoupí, kdyby bylo v prodeji? Kolik je těch moudrých? A co s těmi nemoudrými? Nechat je být, nebo ať si případnou léčbu plně hradí? Tím hrazením jsem myslel to vyloučení z veřejného zdravotnictví, ne že by se nechali umřít. A co vy, neříkali byste po roce, že kdyby se po dobu vyšetřování, alkohol neprodával, že mohlo být mrtvých méně? Nebo byste, velmi správně, označili ty mrtvé za blbce. A bude mě zajímat, kolik lidí bude nadávat státu a kolik nadávat těm zločincům (případně kolik těm, kdo po objevení té kauzy dále vesele pili, než jim to stát zakázal) za případné soudní vymáhání ztrát výrobců, distributorů a prodejců alkoholu na státu? Já osobně se budu zastávat státu, protože ten nemá nikde na světě, v žádném režimu, takové páky, aby předešel zločinu. Pro mě je jednoznačný viník ten, kdo vyráběl, distribuoval a prodával otrávený alkohol. Na nich by se měli vymáhat veškeré náklady a škody, včetně odškodnění za úmrtí, léčení, zdravotní problémy spotřebitelů.

KDYŽ NĚCO ZABÍJÍ, TAK SE TOMU VYHNU. A VZHLEDEM K NEZODPOVĚDNOSTI MNOHA LIDÍ, SE POSTARÁM O TO, ABY SE TOMU VYHNULI VŠICHNI, SÁM. A KDO SI PŘESTO NAJDE CESTU K TOMU CO ZABÍJÍ, TAK AŤ SI NÁSLEDKY PŘIČTE SÁM. A ten dodatek u tabáku a drog, to byl jen vzkaz těm, kdo i přesto, že tím zákazem se snad zabrání dalším úmrtí, jsou strašně proti. Že přeci lidi jsou moudrý a sami vědí co pijí. Tak jsem to prostě rozvedl i na drogy. Co povolit veřejný prodej drog. Přeci lidi jsou moudrý a sami vědí, co škodí a tak si je nekoupí, ne? A jinak, stále přeháníte. Závadné potraviny, které zabíjí, se také okamžitě stahují a už se neprodávají. Proč tedy ty, co tu ječí, jak je ta "prohibice" špatná, tak proč stejně tak neječí, aby se prodávalo maso s nemocí: šílených krav, červenkou, slintavkou, ptačí křipkou? Jen by se to maso označilo a lidi jsou přeci chytří, vědí co si koupit a co ne, no ne? A proč se nekřičelo, když se stahovala závadná vajíčka? A proč se stahovali potraviny s technickou solí? Stačilo to jen označit, lidi jsou přeci moudří, vědí co si koupit a co ne. Tak proč ti, kterým tak strašně vadí zákaz alkoholu, nevadil zákaz závadných potravin? Tak že, celý můj článek je o tom, že by snad bylo lepší, nic nezakazovat? Ale v tom případě, bych vydal vyhlášku, že si to kupují na vlastní nebezpečí, se všemi důsledky, co to může přivodit. A nakonec, on celý článek je jednou otázkou: převzali byste zodpovědnost na svá bedra?

Žádné komentáře:

Okomentovat