Ve škole jsme se učili o zániku civilizací. A to způsobem, jako by Římané, Řekové, Egypťané, Peršané, Sumerové, Babyloňané, Féničané, Inkové, Mayové, Aztékové… přestali existovat i fyzicky. Tedy, jako by po pádu jejich civilizací, byla Evropa, Amerika, Asie, Afrika vylidněná. Ale nebyla. Stále na území zaniklých říší, byli ti stejní lidé, kteří tu říši tvořili, respektive byli to občané té říše. Akorát neexistovalo to, co celé území spojovalo a tvořilo jednu říši a civilizaci. Už neexistovala společná státní správa, společné zákony, politika, kultura, sounáležitost s jedním národem. Ale lidé na území zaniklých říší žili dále a zakládali nové národy, státní útvary, civilizace, zákony, dějiny, kulturu. Třeba na zaniklém Římě, vznikla Byzantská říše (celá východní část Římské říše), a desítky jednotlivých státních útvarů v západní Římské říši (největší Franská říše - dnes Francie). Takže, civilizace, lidstvo, fyzicky nezanikli. Akorát se přetvořili do jiných struktur.
Tady je spíše problém, proč zapomněli to, co už bylo vynalezeno a dokonce běžně používáno.
Jedním z vysvětlení je, že za pád jako takový, může izolovanost. Ještě nebyla globalizace. V době zániků civilizací, ještě neexistovala mezinárodní spolupráce. Obchod byl záležitostí obchodníků ne státní správy a panovníků. I dnes firmy, ani nadnárodní, nemají vliv na struktuře jiných států (no nepočítejte různé lobbisty, kteří pracují pro firmy a lobují pro ně u místních politiků). A pokud jedna říše neměla dost sil, dobít druhou říši, tak spolu měli diplomatické styky, ale žádná spolupráce. Říším bylo šuma fuk, jak jiné říše dopadnou. Naopak, přáli si, aby zanikli a mohli je dobít. Tak že, pokud některá říše měla potíže, tak zanikla, protože jí nikdo nepomohl. A to se dnes, v globalizovaném světě, už nemůže stát. Pokud by dnes žili na Velikonočním Ostrově Polynésané, tak už nezaniknou. Protože by jim mezinárodní humanitární pomoc, přišla včas na pomoc. Ta, mnoha lidmi tolik nenáviděná globalizace, není tak špatná. Tak že, pokud přestane někdy existovat Česko, nebo EU, tak bude existovat třeba Krkonošsko nebo Atlantida, ale stále tu budou Češi. Jako tu stále jsou Řekové, Římané, Egypťané, Peršané, Inkové, Mayové… Některé žijí ve státě se stejným názvem jiní v jiném (Peršané na území Iránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Pákistánu. Inkové na území Ekvádoru, Peru, Bolívie, Chile, Argentiny. Mayové na území Mexika, Guatemaly, Belize, Hondurasu, Salvadoru…) Takže, možná jednou budeme žít na Moravě, Polabí, ve Slezsku…. Ale pádem Čech, nebo celé Evropy, ještě neznamená, že vymřeme.
A proč se zapomnělo na dávné objevy? Nejspíš proto, že nefungovali v každém koutě říše. Kanalizaci třeba měli Římané, ale jen ve městech. Na vesnicích dále káleli za keřem. Byla kanalizace, vodovody (viadukt, přivádějící vodu do města)… ale jen ve městech. Na vesnicích stále nosili vodu z řek, nebo si kopali studny. A tyto vynálezy byli možné jen proto, že na jejich postavení, udržování, měl jen stát. A když se stát rozpadl, tak nebyl nikdo, kdo by tato a jiná zařízení, dále stavěl a udržoval. Neměl na to peníze ani lidi. Stát si sehnal peníze i lidi. No, a protože to nikdo nestavěl, tak se na to po pár generací zapomnělo. Myslím, že klidně stačilo tak 100 let. Ale vše zapomenuto nebylo. Třeba zůstalo písmo, čísla, výroba papíru (papyru, pergamenu), keramika, výroba zbraní, obchod, zemědělství se také nezastavilo. Ale i tak udělala nová civilizace krok vzad. Podle mě proto, že staré vynálezy nikdo nepoužíval, neudržoval, proto se na ně později zapomnělo. A jelikož civilizace nebyla tak vyspělá, jako ta dnešní, tak si informace o dávných objevech a vynálezech, nemohli lidé najít v knihách, vědeckých časopisech, v učebnicích, na internetu. Záznamy o dávných objevech a vynálezech sice byli, ale nebyli každému dostupné, nehledě na to, že v novodobých dějinách naší civilizace, umělo číst asi 1% lidí. V podstatě, i to zapomnění je proto, že ještě nebyla globalizace a byla všudypřítomná negramotnost.
Proto si myslím, že dnes už nemůže zaniknout žádná civilizace, její věda, výzkum, nezanikne to, čeho už docílili. Protože o tom budou dostupné záznamy. Maximálně se to či ono, nebude vyrábět a vytvářet tam, kde to vzniklo, ale jinde. No a ani ten zánik se nekoná. Protože svět včas pošle humanitární pomoc, aby ten národ zachránil. Což je důkazem toho, že dnes máme mnohem vyspělejší civilizaci, než byla jakákoliv jiná před tím
Žádné komentáře:
Okomentovat