Myšlenka pojistit to nějakým omezením pro voliče je dobrá myšlenka ale zbytečná, když si vezmete, kolik studovaných lidí volí populisty a extrémisty a sami jsou členy těch populistických a extremistických stran, tak i vzdělání a znalost v ekonomice, není zárukou úspěchu. Šel bych ale na to obráceně. Omezit politiky a politické subjekty.
Strany které neumí hospodařit bez schodků v období bez přírodních katastrof, ekonomických a mezinárodních krizí, by po ukončení mandátu byli rozpuštěny a jejich členové by už nesměli v politice působit. A ty katastrofy a krize by byli přesně formulovány, kdy jde o krizi a katastrofu. Stejným nebo podobným způsobem, jako je to stanoveno u nemocí.
1 stupeň ) "výskyt": Nejnižší zvládnutelný stupeň, tedy výskyt lokálních problémů. Stav kdy to jde zvládnout bez schodků.
2 stupeň) "epidemie": tedy zasažení většiny nebo celé země, potřeba mírného schodku pokud to nepůjde jinak.
3 třetí stupeň) "pandemie": zasažení většiny nebo celého světa, (tedy přímo důsledek i pro nás) potřeba většího schodku pokud to nejde jinak.
A jako regulace před rozjetím schodků by ta opatření musela být vždy, ve všech případech jen:
1) dočasná né trvalá.
2) A vždy jen udržovací, aby nebyl hladomor a zabránilo se nárůstem bezdomovectví a vysoké nezaměstnanosti (cca 25%?), né na zvýšení životní úrovně.
3) A v případě nedodržení pravidel by ústavní soud mohl vládu rozpustit a vyhlásit nové volby už bez těch stran co vládli.
Myslím že tohle je cesta lepší než zakázat méně vzdělaným a znalým lidem volit. Nakonec už by nebyli nebezpeční, protože by nemohli volit populistické a extrémistické strany, které by byly rozpuštěny, a politiky kterým by byl zakázán vstup do politiky, kdyby nedodrželi pravidla pro politiku správného hospodáře. A myslím že by ani takový politici nebyli, kdyby je čekal tak krátký politický život. Velmi rychle by je přešlo být populističtí a extremističtí. 👍😂