neděle 30. září 2018

O Mnichovu 1938

K Mnichovu 1938
S přečtením a shlédnutím dokumentů a pořadů k událostem, a k mému pohledu na události, jsem si udělal tento závěr.
Cesta k Mnichovu nezačala rok před Mnichovem, ani nástupem Hitlera v Německu. Ale v roce 1918. Vznik Československa, jako "druhého Rakouska" a to doslova. Na základě českého národního hegemonu českého národa. Tedy, jako mnoho národnostní slepenec, který bude podléhat českému vlivu. To byla první chyba. Celých 20 let, jsme potom bojovali nejen s vlastními českými rozmíšky, ale i s rozmíšky mezi národy československými.
Lecos se dalo ale zachránit, když už jsme tomu nepředešli tím, že jsme měli obnovit stát jen v hranicích české koruny. A to, vytvořením unie nebo federace, složené z Čech, Slovenska, Zakarpatské Rusy, Sudet a podunají (můj název pro oblast maďarské menšiny, tak toto pojmenování promiňte) na základě určité samostatnosti, ale se společnými státními znaky. Jako USA nebo Británie, nebo dnešní Německo. To že se tak nestalo, byla druhá chyba.
Třetí chybou bylo absolutní přehlížení jasných, do očí bijících indicií a důkazů o plánech nacistického režimu a Hitlera. Rétorika a první skutky už v roce 1933, jako odchod ze společnosti národů, počátek zbrojení a všeobecná branná moc 1935, zásahy ve Španělsku a Habeši, a nakonec obsazení Porýní 1936. Ani v jednom případě, kdy Německo porušilo co mohlo, se Francie a Anglie, ale ani Rusko (sovětský svaz) nezvedli, a nešli tomu udělat přítrž. A ani když Hitler obsadil Rakousko 1937, nenapadlo hlavní velmoci něco udělat.
Čtvrtou chybou bylo, zanedbání přípravy na válku. Československo mělo více jak pár dní (jak nás to komouši 40 let učili, a jak se to traduje do dnes) na odpověď na tyto jednoznačné indicie, co má přijít. Mělo na to 5 let. Mělo začít rychleji budovat obranné systémy, více zbrojit, více se mezinárodně snažit o zabezpečení své obrany. A hlavně se měli připravit na to, že jim nikdo nepomůže. A to, že se to tak opravdu stalo, nemělo být překvapením, ale potvrzením toho, že budeme na obranu sami. Stavba obranného systému (bunkrů) rapidniho zbrojení a všeobecnou branou povinnost, mělo Československo mít jako prioritu číslo jedna, nejdéle od roku 1936 (ne-li od uchopení moci Hitlerem)
Pátou chybou bylo, spoléhat se na spojence a ne na sebe. Všechny indicie vedli k válce. Nebo si snad někdo myslí, že Němci neměli do září 38 žádnou armádu, a najednou, jako kouzlem, jí měli? A opravdu byli Beneš a vláda tak blbí (s prominutím), že spoléhali na spojence, když je nenapadlo bránit ani vlastní zem (Porýní)?? A když už jsme u spojenců. Tak našimi spojenci nebyla Anglie, ale Francie, Jugoslávie, Rumunsko a SSSR. Co tedy dělali tyto spojenci?
A opírat se o Angličany, kteří ani nebyli spojenci, přes jejich zahraniční politiku, kdy pro ně existovala jen Francie, Německo, Španělsko, USA, Itálie, a potom evropská království. A jejich kolonie, především Indie, jim byla bližší, než nějaké Československo, které pro ně bylo asi to, co je pro nás Somálsko v Africe, byla hodně velká blbost. A vzhledem k politice ústupků velmocí, kteří nechtěli válku, a tak si mysleli, že když Hitlerovi ustoupí, tak ho tím uklidní, a bude tu mír na věky, nebo do doby, až budou na válku připraveni, byla blbost se spoléhat na Francii.
A když už jsme u těch spojenců, rozbíječů a agresorů, tak agresorem nebylo jen Německo, ale i Polsko a Maďarsko z venčí. A nejen Sudety, ale i Slováci a Maďarská menšina ze vnitř. Šestou chybou bylo, nezměnit svou vnitřní politiku pro další národy československa. Na změnu mělo Československo á 15-17 let (do r 1935) Těsně před Mnichovem, už opravdu bylo pozdě. Ne že by nebyla velká část Sudet pro Hitlera. Nakonec, Hitlerem byli fascinováni i mnozí Češi, Francouzi, Angličané, ale i vedení Ruska (sovětského svazu). Ale nebylo by pro Hitlera 90% Sudet.
Shrnutí
Šest chyb z mezinárodního hlediska. Sedmou chybou bylo, že konečné rozhodnutí nalomilo české vlastenectví, morálku, čest. Konečné zlomení přišlo o 30 let později (1968). Z dostupných informací vyplývá, že celý mezinárodní vývoj vedl k tomu, že velmocím jde o mír za každou cenu, tedy i za cenu zničení jiného státu. Tedy tady nemůže být o překvapení a zradě spojenců, ani řeč. K tomu, že velmoci nepomohou Československu, vedlo 5 let politiky ústupků. Pokud nás někdo zradil, tak to bylo vedle Francie, Jugoslávie, Rumunska a SSSR, i samo Československo.
Československo vedlo k zániku 7 fatálních chyb. Vedla k tomu i vnitřní rozdrobenost nejen státu, ale i českého národa. Dvacet let hádek, českého nacionalismu, slepoty a hluchoty k menšinám ale i k mezinárodnímu vývoji. Neopodstatněného pocitu naší výjimečnosti, kvůli které se zvedne celý svět a půjde do války za nás, proti Hitlerovi. Nevím jestli to byla naivita nebo blbost.
Ale stát si stále na tom, že za vše může svět, a hlavně naši spojenci, Francie a Anglie (už jen tohle je lež, protože naši spojenci nebyli Angličané, ale byli to Francie, Rumunsko, Jugoslávie a SSSR), a co my chudáci jsme měli dělat, je známkou naší nedospělosti, zakomplexovanosti, a podle mě i černého svědomí.
Neměli jsme kapitulovat, ale bojovat. Jistě, nezemřelo by 360 000 lidí, ale možná 3 600 000 lidí. Ale i kdyby jsme prohráli, což je asi jisté, tak by nás rozhodně svět neodsoudil, jak se Beneš bál, a hlavně, zůstala by nám rovná páteř, hrdost, čest, morálka, vlastenectví, a i ten svět by se na nás jinak díval. Takhle jsme získali hanbu, zlomenou páteř, zničenou morálku, opovržení, pohrdání nejen světa, ale i sami nad sebou, a ještě hlubší zakomplexovanost.
Za Mnichov si můžeme sami.

pondělí 24. září 2018

Malé dilema


Mám velké dilema. A tím dilematem je komunální politika, a zvláště u nás, v Benátkách nad Jizerou.
Je mi jen jasno v tom, že KSČ(M), SPOZ, SPD (a podobné extrémistické strany) nebudu volit nikdy, ani kdyby přinesli ráj na zem (do našeho města), což díky jejich politice, se nikdy nestane, tak tady opravdu není o čem mluvit.
U ANO, ČSSD, Pirátů, Zelených na levo, KDU-ČSL ODS, STAN Top09 na pravo (a všechny podobné levo-pravo strany), by asi záleželo na tom, jak si v komunální politice vedou. Mluvím tu jen o komunální politice, ne celostátní. Tam mám jasno.
Tak tedy, když jsme se odstěhovali z Prahy do Benátek nad Jizerou, tak jsme se chtěli zase vrátit. Zoufali jsme si, kam jsme to zapadli. Bylo to v roce 1991. To, jak to tu zanechali komouši, byla hrůza. Ač jen 30 km od Prahy, tak totální zapadákov, kde snad ani ty příslovečné lišky, nedávají dobrou noc. (tedy pravda, z pohledu rozmazleného pražáka)
Od revoluce má město v péči ODS (předtím OF, než se rozpadlo). To, jak to město rozkvetlo, je úžasné. Je tu vše pro život. Obchody, doprava, zdravotní péče, školy, školky, sportoviště, parky, průmyslová zóna, kultura, město je opravené a rozrůstající se. Pravda, není vše dokonalé a určitě tu není vše, na co jsou zvyklý třeba v Praze 😄. Ale troufnu si říct, že v porovnání dalších měst, stejné velikosti (á 7000 ob.), jsou Benátky nad Jizerou, v první lize, a možná lídry.
A teď to dilema. ODS na celonárodní úrovni fakt ne. Dokud se nezbaví lidí typu Klause a spol. Ale na komunální politice, tedy u nás v krásném městě, kde dnes už nelituji svého rozhodnutí, odejít právě sem z Prahy. U nás v Benátkách nad Jizerou, udělala ODS za 28 let, se stejným složení, pod vedením celou dobu jediného, letos zesnulého předsedy a starosty, pana Jaroslava Krále, z města na odpis, moderní město, příjemné pro život.
Nejspíš dám v komunálních volbách hlas ODS. Nevím, jak je to v jiných obcích a městech, pod vedením ODS, ale u nás se ODS osvědčila po celou dobu, nepřetržitě už 28 let. Uvidíme jak si povedou i bez krále (panovníka). Když v Čechách skončil král, tak šlo Česko (dříve Československo), z jedné šlamastiky do druhé. Tak doufám, že v našem málem, ale krásném a moderním městě, se nebude opakovat osud celého Česka (Československa).
Tak snad mě přátelé prominou, ale já to beru i jako malé poděkování panu J. Královi.

úterý 18. září 2018

Jsme neinformovaní, hloupí, nebo xenofobní?

Je třeba, aby konečně někdo lidem řekl, že (ne)bezpečí terorismu nespočívá v tom, jestli (ne)přijmeme pár stovek uprchlíků, migrantů, a už nám vůbec nehrozí nebezpečí od dětí. Ale spočívá to v tom, jak se sama společnost, bude k těm uprchlíkům chovat a jestli má dobře fungující bezpečnostní složky. Oni se teroristé nebudou ptát, jestli a kolik, tu máme muslimů, emigrantů, uprchlíků, dětí, žen a mužů, před tím, než se rozhodnout k teroristickému činu. Prostě, když budou chtít udělat teroristický útok, tak ho udělají, bez rozdílu toho, jestli tu máme 0 nebo milión migrantů, muslimů, uprchlíků, dětí, žen a mužů.Je třeba, aby konečně někdo lidem řekl, že (ne)bezpečí terorismu nespočívá v tom, jestli (ne)přijmeme pár stovek uprchlíků, migrantů, a už nám vůbec nehrozí nebezpečí od dětí. Ale spočívá to v tom, jak se sama společnost, bude k těm uprchlíkům chovat a jestli má dobře fungující bezpečnostní složky. Oni se teroristé nebudou ptát, jestli a kolik, tu máme muslimů, emigrantů, uprchlíků, dětí, žen a mužů, před tím, než se rozhodnout k teroristickému činu. Prostě, když budou chtít udělat teroristický útok, tak ho udělají, bez rozdílu toho, jestli tu máme 0 nebo milión migrantů, muslimů, uprchlíků, dětí, žen a mužů.
A příklady z reálu nám ukazuje, že na množství, národnosti a víře nezáleží, ale že záleží na bezpečnostních složkách státu. Protože zatím jediný teroristický čin a příprava na něj, spáchali v ČR a SR, sami Češi a Slováci (respektive, občani Česka a Slovenska). Tedy, žádní araby, muslimové, islamisté, migranti, uprchlíci, a už vůbec ne, jejich děti.
Je třeba lidem vysvětlit, že v Evropě jsou milióny muslimů už 1400 let, a stále nejsme pomuslimštění. Že dnes se už víra nešíří válkami a dobíváním. Že jsou na světě 2 miliardy muslimů, a každý není terorista, a už vůbec se nikdo, ani Arab, nerodí jako terorista. A kdyby byli všichni Arabové a muslimové stejně radikální, tak by nikdo z nemuslinských států, nemohl letět na dovolenou do muslimských států. A že né v každém muslimském státě, je uplatňován zákon šaría a zahalování žen. A že jsou země v Evropě, kde je silná muslimská menšina, a nejsou to země chudé, zbídačené, islamizované. Naopak to jsou země bohaté, křesťanské, jako Německo, Francie, Švédsko.
Proto je proti křesťanské, proti evropské, odporující evropským a křesťanským tradicím, že nechceme přijmout uprchlíky, migranty. A pokud jde o děti, tak je to přímo zločin proti lidskosti. A je to hloupé až debilní. A je to o to zločinné, hloupé a debilní, o co víc se tak děje z populismu. Kvůli volbám. Protože dnešní postoj zemanoida, babišoida a mnoha politiků, je jen populismus. Kdyby byl národ naopak nakloněn uprchlíkům, migraci, nebyl xenofobní, tak ti stejní, budou do Čech lifrovat muslimy, jako na běžícím páse.

pondělí 10. září 2018

Nemáme se tak špatně

Tak mě zase n.sr.l další příspěvek, tentokrát od NOVY.
Prý je u nás nejdráž v Evropě. Tedy s dodatkem: podle našich lidí, čímž se budou moci ohánět, kdyby si někdo stěžoval na neobjektivitu. Protože je pravdou, že Češi si myslí, že máme: nejmenší platy a důchody na světě, a nejvyšší ceny na světě, a tím jsme nejchudší národ na světě, a máme největší bídu a chudobu na světě, a to i přes to, že jsme nejpracovitější národ na světě, nejproduktivnější na světě.
A prostě jsme Otroci světa, který na všechny vydělává, aby se měli dobře, a my máme z toho h.vn.. (no možná už přeháním, ale ostatní platí)
Tak jsem si zase prošel pár srovnání platů a cen. A zjistil jsem, že v průměrných platech dosahujeme tak třetiny EU, ale stejně tak i v cenách. Tedy, platy proti Německu o dvě třetiny nižší, ale jsme jedni z nejlevnějších států v EU, a Němci jedni z nejdražších.
V porovnání s našimi Sousedy, jsme platově na tom -, +, stejně, jako Slováci a Poláci. O 2/3 hůře než Němci a Rakušané. Ale cenově jsme na tom druzí, hned za Polskem. Dále Slováci, Rakušané a Němci. Jinak, nejlépe jsou na tom platově Lucembursko a nejdráž Dánsko.
Ale další pravdou je, že když porovnáme platy a ceny sousedů, tak jsou na tom naopak dobře Němci a Rakušané, potom Poláci, potom Češi a Slováci. Protože, i když je v Německu asi o 30 % dráž než v Česku, tak tam jsou 3x vyšší platy. Čímž je vlastně v Německu o 30% levněji, než v Česku. Jenže?....
Jenže, stejně jako v Česku, na průměrné platy dosáhne jen 1/3 obyvatel, tak stejné procento na průměrný plat (i důchod), dosáhnou obyvatelé Německa, Slovenska, Británie, Japonska, USA......., ostatní mají tak sotva polovinu průměrného platu i důchodu. Tedy, tady to už není taková cenová hitparáda, ani pro ty Němce.
Pro 2/3 Němců, je tam tedy rozhodně dráž, než v Čechách. A aby si mohli žít tak blaze, jak si Češi myslí, že si Němci žijí, tak by se museli přestěhovat do Čech. Stejně tak, jako naše 2/3 těch, co nedosahují na průměr, by museli žít na Balkáně (mimo Slovinska a Chorvatska), aby si žili tak, jako ti, co ten průměr mají.
Tak že. Žijeme v krásné a bezpečné zemi, v které můžeme celkem slušně žít (v porovnání ceny-platy/důchody), a kde nám ke štěstí schází jen to, abychom přestali být tak pesimistický, zatrpklý, ublížení, závistivý, nesnášenlivý. Prostě, abychom chtěli být šťastní.