,,Nedávno Ilon Musk položil na X strašidelnou otázku: "Proč Ukrajinci stále umírají?"
Ve své otázce není sám. Stále více skeptiků tvrdí, že Ukrajina nemá naději porazit Rusko – tak proč dál bojovat?
Odpověď je jednoduchá, ale věčná: protože za svobodu se vyplatí zemřít!
Poprvé jsem navštívil Ukrajinu jen několik týdnů poté, co byly ruské síly v roce 2022 vytlačeny z předměstí Kyjeva. Svět očekával, že Ukrajina se během několika dní zhroutí. Namísto toho se civilisté - z nichž mnozí neměli vojenský výcvik - postavili jedné z nejsilnějších armád světa a ubránili své hlavní město. Procházel jsem zdevastovanými ulicemi Buče, kde jsem viděl cenu: civilisty - starce, ženy - svázané a popravené. To nebyli vojáci. Byli to lidé, jejichž jediným zločinem bylo, že byli Ukrajinci.
To, co jsem viděl, nebyla jen válka. Bylo to vyvražďování.
Ukrajinci to viděli a řekli „Ne“. Ne tyranii. Ne genocidě. Ne návratu do imperiálního stínu Ruska. Rozhodli se bojovat – ne proto, že by to bylo snadné nebo že by se dalo vyhrát z tradičního hlediska, ale proto, že alternativa byla nepřijatelná.
Někteří tvrdí, že tato válka se týká pouze čtyř regionů na východě Ukrajiny s velkým počtem rusky mluvícího obyvatelstva. To je ovšem nebezpečné zkreslení. Tato válka nezačala kvůli spornému území. Začala invazí v plném rozsahu, jejímž cílem bylo obsadit Kyjev a svrhnout ukrajinskou vládu. Rusko neposlalo tanky jen do Doněcka. Poslalo je i do hlavního města.
A nezapomínejme: rusky mluvící Ukrajinci nežádají, aby byli „osvobozeni“. Mnozí z nich bojují a umírají za Ukrajinu - svou zemi - v uniformách i bez nich. Tvrzení, že tato válka je jednoduše na ochranu ruskojazyčného obyvatelstva, ignoruje skutečnost, že za Sovětského svazu (i století před tím – poznámka V. Samotár) byl ukrajinský jazyk zakázán a ukrajinská identita byla aktivně potlačována.
Současná ruská kampaň je pokračováním tohoto vymazávání ukrajinského národa z mapy světa.
Od této první návštěvy jsem se na Ukrajinu vrátil mnohokrát. Od Kyjeva až po frontové linie jsem viděl totéž: národ, lidi - učitele, farmáře, studenty, prarodiče - bojující za svobodu. Toto není rozdělená země. Je to sjednocená země!
A hrozba pro její přežití je reálná. Tisíce ukrajinských dětí - včetně kojenců - byly uneseny z okupovaných území a poslány do Ruska. Mnohé z nich byly adoptovány ruskými rodinami, zbaveny svých jmen, jazyka a historie. Toto nejsou vedlejší škody. Je to promyšlený pokus o vymazání národa.
Historie je plná momentů, kdy národy bojovaly ne proto, že si byly jisté vítězstvím, ale proto, že věděli, co je v sázce. V roce 1776 američtí revolucionáři čelili Britskému impériu – nejmocnější vojenské síle na světě – a přesto ve Vyhlášení nezávislosti přísahali „na své životy, své štěstí a svou svatou čest“. V roce 1940, kdy Evropa upadala a Hitlerova vojska se přibližovala, Winston Churchill odmítl ústupky a mobilizoval Británii slovy: „Nikdy se nevzdáme.“
Ukrajinská válka není jen válkou o Ukrajinu. Je rozhodující zkouškou toho, zda svět stále věří zásadám, které jsou základem mezinárodního řádu: svrchovanosti, právnímu státu a zákazu dobývání silou. Pokud Ukrajina padne, neztratí jen svou svobodu. Myšlenka, že malé národy mají právo na existenci - dokonce i po boku větších a silnějších - dostane zdrcující úder.
Je to také osobní. Ukrajina není jen soused Ruska. Je starší než Rusko. Kyjev byl prosperujícím centrem kultury a obchodu, když Moskva byla ještě lesním bažinou. Představa, že Ukrajina jaksi není „skutečnou“ zemí, je nejen falešná – je ideologickým základem ničivé války Ruska.
Takže ano, Ukrajina nadále bojuje. Ne proto, že je to snadné. Ne proto, že je zaručeno vítězství. Ale proto, že vzdát se by znamenalo přestat existovat jako svobodný národ. A každý den se Ukrajinci rozhodují pro odpor.
Těm, kteří se diví, proč stále bojují, kladu jinou otázku: Co byste dělali, kdyby byl v sázce váš domov, vaše děti, vaše svoboda, přežití vašeho národa?
Protože pro Ukrajince je to tak...
Autor John Spencer je vedoucím oddělení studií válek na Institutu moderní války ve West Pointu.
To bohužel nechápou ani všichni lidé u nás. Putin prohlásil existenci ukrajinského národa za Leninův omyl. Jeho cílem je likvidace ukrajinské státnosti a neštítí se ani genocidy. O tu se už jednou pokusil Stalin a nechal na Ukrajině rozpoutat hladomor, při kterém zemřelo asi 10 miliónů lidí.
Lidé na Ukrajině vědí, že mají za co bojovat.
Jen tak mimochodem, o nás, jako o České republice, bylo v Rusku také už leccos řečeno.
Žádné komentáře:
Okomentovat